2. KONTINUIRANI I DISKRETNI SIGNALI I SUSTAVI
Klasična automatska regulacija analizira i projektira sustave kod kojih su svi signali kontinuirani, što znači da su definirani, da postoje, da su poznati u svim trenucima vremena. Svi se takvi signali mogu prikazati funkcijskom ovisnošću o vremenu t. Na primjer kod spremnika iz poglavlja 1.3 ulazni tok, izlazni tok i razina funkcije su vremena: qu = qu(t), qi = qi(t), h = h(t). Regulator prima kontinuirane signale, koji mogu zbog prijenosnih karakteristika osjetila biti dinamički izmijenjeni (zakašnjeli, oslabljeni, pojačani), ali i dalje ostaju kontinuirani. Kod spremnika razina je kontinuirano promjenjiva veličina. Otporničko osjetilo razine pretvara informaciju o razini u električni signal koji i dalje ostaje kontinuiran. Takve signale uobičajeno je nazivati analogni signali. Električni signal na izlazu osjetila razine električna je analogija stvarne razine vode u spremniku.
Pretpostavimo sada da smo za sustav na slici 1.3.3 u prijenosnu liniju od otporničkog osjetila do zbrajala stavili sklopku koja se otvara i zatvara u pravilnim razmacima. Primjer takve sklopke može biti sinkroni motor koji preko reduktora okreće nepravilni valjak.
Slika 2.1. Prelazak iz kontinuiranog u diskretni signal
Opruga osigurava da kotva sklopke prati oblik valjka. Kad je kotva na ispupčenom dijelu sklopka je otvorena. Zatvara se samo u maloj udubini. Samo u tom trenutku zbrajalo, a iza njega i regulator prima informaciju o razini vode u spremniku. Uz odgovarajući odabir motora i reduktora to na primjer može biti 100 puta u sekundi. Izlazni signal sustava - razina h, više nije kontinuirana funkcija vremena. Kažemo da smo je kvantizirali po vremenu, da smo je diskretizirali. Signal razine je postao diskretni signal. Grafički to možemo prikazati slikom 2.2. Ukoliko se kontinuirani signal propusti kroz napravu koja provodi diskterizaciju on se pretvara u diskretni signal. Kako bi naglasili razliku diskretni će se signal označavati zvjezdicom. Na primjeru razine kontinuirana vrijednost signala razine označava se h, a diskretna vrijednost h*. T je period kvantizacije ili period uzorkovanja, a je duljina trajanja uzorka.
Slika 2.2. Kontinuirani signal i diskretni signal
Svaki kontinuirani signal opisuje se s dvije veličine - vremenom t i funkcijskom vrijednošću (amplitudom) y(t). Zbog toga osim kvantizacije po vremenu može se provesti i kvantizacija po amplitudi, a postoji i treća mogućnost: istovremena kvantizacija i po vremenu i po amplitudi. Slika 2.3 prikazuje sve tri situacije u slučaju kada je period uzorkovanja puno dulji od trajanja uzorka, pa se trajanje može zanemariti. U praksi je upravo to najčešći slučaj.
Slika 2.3. Nekvantizirani i kvantizirani signali
Pogledajmo kako se sva tri tipa kvantizacije mogu matematički opisati u duhu teorije sustava.